Tag Archive | "ahşap oymalı mobilya"

oymalı mobilya resimleri

Klasik Mobilya Oyma Sanatı

Evimizdeki eşyaların görüntü kalitesine oldukça fazla önem veririz. Görüntü kalitesi iyi olan mobilyalar en çok sevilen mobilyalardır. Mobilyada aranan başka bir özellik de, sağlamlık olarak bilinmektedir. Sağlam bir mobilya nasıl olması gerekir? Sağlam mobilya nerelerde satılır? Sorularına aranacak cevap oymalı mobilya sanatı yapan yerlerin her birinde en sağlam mobilyaların olduğudur.

Oymalı mobilyaların orijinal olanlarının hepsi el oymacılığı ile yapılmaktadır. Klasik mobilyalardan ne kadar pahallı olsa da kullanma sürenizi ve klasik görüntü dışında bir mobilyaya sahip olmak biraz maliyet gerektirir.

klasik ahşap oyma sanatı

Oymalı Mobilya Kullanmak Farklı Bir Sanat

Sanmayın ki, oymalı mobilyalar lüks evlerde, villa tarzı evlerde kullanılmaktadır. Eski insanların çok daha fazla rağbet gösterdikleri oyma sanatı, evlerindeki tüm eşyalarla farklı bir ortam oluşturmak için onları el oymacılığı yapan mobilyacıların elinden çıkmış mobilyalara yönlendirmiştir.

Oymalı mobilya kullananlar araştırmalara göre sanatla daha çok içli dışlı ilişkisi olan kişilerden oluşmaktadır. Mobilyayı el ile oymak ve oluşturmak zaten başlı başına bir mobilya sanatıdır. Bunu kullanmak da bir sanatçı ve bu sanattan anlayan kişi olmayı gerektirir.

oymalı klasik mobilya

Son Zamanların Mutfak Eşyaları

Son zamanlarda yapılan mutfak eşyalarında da el oymacılığı bi hayli kullanılır oldu. En çok aranan mobilya türü olan bu sanat eserlerinin gerçeklerini bulmak biraz zor olsa da, özel yapım oyma mobilyaları özel mağazalarda bulabiliyorsunuz.

En çok oymalı mobilya türünü kullanan ilimiz, Antep ve Maraş olarak biliniyor. Bu illerin insanları daha çok eskimeyen yenilere aşina bir hayat geçirdiklerinden dolayı oyma mobilya sanatında sürekli kendilerini yeniliyor.

klasik mobilya oyma sanatı

Yeni Yeni Gelişen Mobilya Oymacılığı

Mobilya oymacılığında seksenli yıllara nazaran 2015 itibari ile büyük bir atılım oldu. Bu atılım büyük bir sektör geliştirmeye başladı bile. Mobilya oymacılarının fazlalaşması ile oymalı mobilya fiyatlarının da düşmesi bekleniyor.

Bazı meslek liselerinde okutulması beklenilen, üniversite bölümleri olan mobilya oymacılığı sanatı, 2018 yılından sonra çok daha fazla gelişeceğe benziyor. Gönüllü olarak ev kadınlarının ve genç kızlarında öğrenmeye hevesli oldukları bu sanat, değişik tasarımların ortaya çıkmasına da yardımcı oluyor.

İleriki zamanlarda bolca oymalı mobilya tasarımlarının karşımıza çıkacağı, tüm evlerde rahatlıkla kullanabileceğimiz zamanlar kapımızda. Biraz ağır bir meslek olsa da, kadınların beğenisine sunmak için çalışmalarına devam eden ustalardan her ev eşyasının takım olarak yapılacağı ve bu takımlarında çok uygun fiyatlardan satılacağı kulağımıza gelen söylentiler arasında, umarız bu beklentimiz oymalı mobilyada hem fiyatın düşmesine hem de güzel tasarımlar oluşturulmasıyla sonlanır.

Posted in Genel, MobilyaKlasik Mobilya Oyma Sanatı için yorumlar kapalı